Szukaj
  • Moje myśli

Co nam dają podróże?


Świat się skurczył, stał bardziej niż kiedykolwiek dostępny. Marzenia o dalekich podróżach przestały być już tylko mrzonkami. Możemy być prawie wszędzie. Poznawać nowe miejsca, nowe obyczaje, nowych ludzi. A raczej mogliśmy jeszcze nie tak dawno. Dziś te możliwości zostały ograniczone, plany podróżnicze odłożyliśmy – często nie ze swojej woli - w bliżej nieokreśloną przyszłość.

Co dają nam podróże?

Poczucie wolności. Chwilową ucieczkę od banalnej codzienności, od problemów. Nową, inną perspektywę patrzenia na życie. Smakowanie nowych potraw. Łapanie dystansu.

Z pewnością. I jeszcze o wiele więcej...

Mówi się, że podróże kształcą, ale tylko wtedy, gdy jesteśmy gotowi na to, aby tą naukę przyjąć. Dalekie wyprawy zmieniają nas, gdy jesteśmy otwarci, aby uczyć się od ludzi żyjących w innych kulturach ich doświadczania rzeczywistości oraz konfrontować ich tryb życia z naszym i wdrażać to, co może zaowocować w nas zmianą na lepsze.

Nie zawsze tak się dzieje i często podróż w najbardziej nawet niesamowite miejsce, pełne interesujących ludzi, może okazać się nic niewnoszącą próbą ucieczki od problemów oraz od samego siebie. Próbą nieudaną, bo czy tego chcemy czy nie nasze głowy wędrują zawsze z nami. Nierzadko pełne zmartwień, frustracji, gniewu. Jeśli wcześniej nie zadbamy, aby był w nich spokój, harmonia i ład, nie otworzą się na nowe doznania i na naukę z nich płynącą.

Dziś nie wyjedziemy daleko, pozostaliśmy sami ze sobą. Ze swoimi lękami, irytacją, złością na sytuację, z którą przyszło nam się zmierzyć. Nadal jednak możliwa jest podróż innego rodzaju - w głąb siebie. Może nie tak barwna, atrakcyjna, wyczekiwana, ale jednak możliwe, że jedna z najważniejszych jakie przyjdzie Ci odbyć.

Podróż, która zaczyna się od pytania: Czego tak bardzo się boisz? Co możesz stracić? Do czego tak bardzo jesteś przywiązany?

Co dziś możesz zrobić dla siebie, aby poczuć radość? Co sprawi Ci przyjemność? Na co zazwyczaj nie masz czasu a może właśnie dziś jest na to przestrzeń?

Jakim chcesz być człowiekiem? Co robisz, aby właśnie takim się stać? A co zrobisz jutro by takim właśnie Cię zapamiętano?

10 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com