Szukaj
  • Moje myśli

Jak Ci się żyje?


Jaką usłyszałabym odpowiedź, gdybym zapytała Cię dziś: Jak minął dzień? Co nowego w pracy? Jak układają Ci się relacje z najbliższymi? Jak to jest mieszkać tam, gdzie mieszkasz? Odpowiedz proszę.

To ostatnie pytanie zadał też Sokrates pewnemu przechodniowi rozważającemu przeprowadzkę do Aten. Filozof, zanim sam opowiedział jak to jest mieszkać w Atenach, odwzajemnił pytanie: „A jak to jest mieszać tam gdzie teraz mieszkasz?” Kiedy usłyszał; „Okropnie, wszyscy czyhają tylko na Twoje potknięcie i aby Ci wbić nóż w plecy”, stwierdził: „W Atenach nie znajdziesz niczego innego”.

Innym jednak razem ponownie zapytany o to jak żyje się w Atenach i usłyszawszy odpowiedź innego przechodnia: „Tam skąd pochodzę ludzie są życzliwi i pomocni”, Sokrates uśmiechnął się i odrzekł: „W Atenach spotka Cię to samo”.

Nieważne gdzie jesteś, zawsze niesiesz ze sobą swój bagaż pełen schematów i założeń. To on wpływa na to w jaki sposób doświadczasz świata, w jaki sposób wchodzisz w interakcje z innymi ludźmi. Wpływa on na jakość Twojego życia tak, jak na jakość życia wędrowców w Atenach wpływało zarówno otoczenie, jak i sposób przetwarzania przez nich informacji, pełne uprzedzeń lub życzliwe postrzeganie spraw.

„No i co teraz?” Zapytasz. „Tak już mam, nie tak łatwo się zmienić”. Odpowiesz. Pewnie, że niełatwo. Ale czemu by nie zacząć powoli rozpakowywać ten niewygodny bagaż, lepiej go poznawać… Kiedy już odkryjesz, że niemało w nim katastroficznych myśli, generalizowania, obwiniania, wyolbrzymiania, może spróbujesz powoli zamieniać te elementy na inne, modyfikować zawartość tego co codziennie dźwigasz ze sobą tak, by było Ci lżej, wygodniej. By żyło się spokojniej.

0 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com