Szukaj
  • Moje myśli

Jak nie przestaniesz to zobaczysz


„Jak nie przestaniesz marudzić to zobaczysz” – usłyszałam przechodząc obok elegancko ubranej kobiety ciągnącej za sobą tuptającego czterolatka. „Co zobaczy? Kogo zobaczy?” - pomyślałam. Zrobiło mi się przykro i bardzo wstyd. Jakże często my dorośli używamy tego rodzaju skrótów w komunikacji z naszymi dziećmi! Co w ten sposób budujmy? Czego uczymy? Czy maluch ma szansę poznać powody naszego zniecierpliwienia, naszej odmowy w spełnieniu jego zachcianki? Bo z pewnością za jego marudzeniem kryje się jakaś niespełniona potrzeba. Czy mieliśmy dość cierpliwości i uważności, aby ją odczytać? Gdyby tak było, to odnieślibyśmy się do niej rzeczowo i ze zrozumieniem, podając powód dla odmowy, ale też dając coś w zamian – czas, uwagę, odsunięcie w czasie przyjemności lub zastąpienie jej inną – np. taką na jaką możemy sobie aktualnie pozwolić.

Nie żyjemy uważnie, nie rozmawiamy ze sobą odważnie, nie poświęcamy wystarczająco dużo czasu, by się poznać i zrozumieć. Pędzimy gdzieś i tracimy cenne chwile. Nie tylko w relacjach z dziećmi. To samo dzieje się pomiędzy dorosłymi, gdzie wzajemne oskarżenia i groźby pod hasłem: „Jeśli nie…to…” kipiące nieumiejętnie skrywaną irytacją, złością i zniecierpliwieniem, są wynikiem niespełnionych potrzeb i oczekiwań. Jak odważnie o nich mówimy? Zwykle nie mówimy wcale lub nie wprost, ponieważ nauczyliśmy się, że tak być powinno – wówczas mniej boli odmowa. Bo gdy my byliśmy dziećmi sami często słyszeliśmy: „nie kupię C/nie idziemy/nie mam czasu i przestać marudzić, bo jak nie to zobaczysz”.

A gdyby tak jeszcze dziś zatrzymać się, pochylić do tego dziecka obok (lub w nas) i z łagodnością i zrozumieniem odpowiedzieć na jego potrzebę? Porozmawiać o niej, oswoić ją i odnieść się do niej. Pobyć razem w rozmowie - nawet jeśli byłaby trudna, bo związana z odmową, to jednak cenna, bo rodząca zrozumienie i poczucie obecności.

25 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com