Szukaj
  • Moje myśli

Jak rozwijać nasze talenty?

Aktualizacja: 29 maj 2018

Zawsze wierzyłam, że mamy w sobie moc do rozwoju i doskonalenia, nabywania nowych umiejętności i uczenia się. Sam talent, z którym się rodzimy to zdecydowanie za mało, aby odnieść sukces w nauce czy pracy. Potrzebny jest jeszcze konsekwentny trening i pokonywanie kolejnych stopni trudności. Inaczej stoisz w miejscu. Lub cofasz się, jak mówią niektórzy. Dlaczego jednak tak wielu z nas wycofuje się z obawy przed niepowodzeniami? Jak sprawić aby porażki nas nie zniechęcały, aby wewnętrzna motywacja nie gasła, a napędzała nas do działania?

Często stosujemy wobec dzieci pochwały w stylu „jesteś mądra, śliczna, zasługujesz na wiele bo jesteś sprytna i zaradna”. Albo: „Jesteś silny, mądry”. Chcemy dodać naszym dzieciom wiary i pewności siebie. Ale co dzieje się, gdy Ci mądrzy, bystrzy i zaradni nie radzą sobie z zadaniem/problemem? Jakie komunikaty rodzą się wówczas w ich głowach? Najczęściej jest to: „Jednak nie jesteś taki mądry, lepiej to zostaw, nie próbuj, jeszcze inni odkryją, że nie jesteś taki bystry, jak sądzili”.

Carol Dweck dowiodła w swoich badaniach, że taki sposób komunikacji nie sprzyja rozwojowi i blokuje nasz potencjał. Proponuje aby w zamian doceniać dzieci, ale także siebie samych, za proces nauki, za wysiłek i pracę włożoną w wykonanie zadania. To że nie zawsze rozwiązanie jest właściwe za pierwszym razem, to nie znaczy , że nie jesteśmy w stanie odnaleźć poprawnej odpowiedzi. Po prostu tym razem nam nie wyszło, jeszcze nie dość potrenowaliśmy, jeszcze się nie powiodło. Ale JESZCZE – nie oznacza że NIGDY. „Jeszcze nie tym razem” – daje siłę i energię do działania i daje wiarę, że może już jutro….

Czy stając przed wyzwaniem, trudnym zadaniem, które wydaje się przekraczać Twoje możliwości poddajesz się na starcie czy próbujesz swoich sił?

Czy dostrzegasz korzyści w wysiłku, jaki musisz włożyć aby pokonać przeciwności?

Czy informacja zwrotna, jaką otrzymujesz od innych motywuje Cię do działania?5 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com