Szukaj
  • Moje myśli

Najprostsze życiowe prawdy zyskują na znaczeniu

Aktualizacja: 29 maj 2018

Chcąc być „na bieżąco” z najnowszymi trendami w nauce, psychologii, wiedzy o zarządzaniu i przywództwie sporo czytam, poszukuję inspirujących wykładów czy ciekawych wyników badań. Od zawsze interesował mnie człowiek – motywy jego działania, przekonania mające tak silny wpływ na dokonywane wybory, niezrozumiałe czasem reakcje… Nigdy nie wątpiłam, że każdy z nas potrzebuje akceptacji i zrozumienia, że każdy z nas chciałby być traktowany z szacunkiem i uwagą, że dość łatwo odkrywamy próbę manipulacji, intuicyjnie wyczuwamy fałsz, nieszczerość, złe intencje. Tak, głęboko wierzę w moc intuicji – także w biznesie, gdzie relacje międzyludzkie mają szczególne znaczenie.

Zaskakujące, że to wszystko, co wydaje się na pozór oczywiste i bezsprzecznie jest dla mnie oznaką bycia Człowiekiem – dziś zostaje w sposób odkrywczy przedstawiane jako recepta na managerski sukces. Z jednej strony można by rzec „to dobrze – tak niewiele potrzeba”: odrobiny dobrego słowa, uznania dla poczynionych wysiłków, czasem zauważenia w pracowniku człowieka, które poza pracą ma także swoje życie, a w nim problemy, radości i troski. Wystarczy tylko być konsekwentnym w postępowaniu, jasno stawiać oczekiwania, otwarcie mówić o tym, co nie dzieje się zgodnie z naszymi ustaleniami, zawsze znajdywać czas aby porozmawiać o tym co stanowi trudność i wspólnie poszukać rozwiązań. Tak niewiele potrzeba, a jednak nie tak łatwo te najprostsze prawdy wdrożyć w codzienną praktykę managerską.

Zwykle coś staje na przeszkodzie, czasem gdzieś po drodze nadwątlone zostanie zaufanie, często wkracza pośpiech i rutyna. Nierzadko w głowie managera kłębią się myśli: jak to powiedzieć? czy aby na pewno mogę tak wprost? może tylko mi się wydawało? czy to go nie zdemotywuje? lepiej nie poruszać tego tematu jeszcze dziś….

Te wszystkie myśli, obawy powstrzymują – często skutecznie – przed zrobieniem tego co najprostsze: przez szczerą rozmową. Rozmową, w której okazując zrozumienie i szacunek, można jednocześnie otwarcie poruszyć ważne tematy. odWażna rozmowa, często zmienia bardzo wiele. I to nie tylko w relacjach biznesowych.

Czy szczerość i otwartość ma dla Ciebie znaczenie?

Czy ufasz intencjom ludzi z którymi pracujesz?

Czy pozwalasz sobie na błędy? Czy pozwalasz innym uczyć się na ich własnych błędach wyciągając z nich wnioski?

Czy jesteś przykładem dla samego siebie?2 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com