Szukaj
  • Moje myśli

Nie chciałabym mieć takiej córki

„Nie chciałabym mieć takiej córki jaką jestem”. „A ja bym siebie lepiej wychowała” – dobiegła mnie rozmowa dwóch mijających mnie w parku nastolatek. „A to ciekawe” – pomyślałam. Odkąd to nie dzieciaki skarżą się na dorosłych, którzy nic nie rozumieją, mają swoje wygórowane oczekiwania, czepiają byle czego? Czyżby to takie przechwałki podlotków, które chcą zaprezentować się jako wyjątkowe i „odlotowe”? A jeśli nie? Jeśli z ich serc płynęła cała prawda, jeśli tak właśnie czują?

Jeśli tak jest to znaczy, że to my dorośli zawiedliśmy na całej linii. Nie poświęcaliśmy wystarczającej uwagi i czasu na wspólne przeżywanie mijanych dni. Gdy dziecko jest małe wydaje się, że na wszystko jeszcze przyjdzie czas. Że ono niewiele rozumie. Zmęczeni odpowiadamy bezwiednie „pobaw się sam”, „potem Ci wytłumaczę”, „poczekaj mam ważny telefon”. Ważny! A co może być ważniejszego od 100%owej obecności tu i teraz z najukochańszą osobą? Żadna minuta z tego co przed chwilą już się nie powtórzy, a tego wszystkiego czego zaniechaliśmy, co odłożyliśmy na później nigdy już nie będziemy mieli szansy zrealizować.

Czego uczymy nasze dzieci? Co robimy, aby nasza córka, gdy będzie szła z koleżanką w upalne lato kwiecistą alejką powiedziała: „Cieszę się, że jesteśmy tu razem. Jest tak cudownie”? Co robimy by nasz syn wsiadając do tramwaju przepuścił w drzwiach koleżankę z klasy, nawet jeśli na co dzień wiele ze sobą nie rozmawiają, czy ustąpił miejsca starszej osobie? Czy uczymy dzieci szacunku do życia i do innych ludzi? Czy traktujemy nasze dzieci poważnie? Czy rozmawiamy z nimi otwarcie o ty co nas smuci, a co daje radość? Czy potrafimy uważnie słuchać opowieści o szkolnych perypetiach? Czy ważne jest dla nas co myślą, jakie lęki zaprzątają ich małe i większe główki? Czy uczymy je radzić sobie z emocjami, pokonywać słabości i niepowodzenia?

Czy dajemy im odczuć, że są dla nas ważne? Tylko wtedy będą ważne same dla siebie.

46 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com