Szukaj
  • Moje myśli

O co chodzi z tym życiem?

Aktualizacja: 29 maj 2018

Wróciłam po latach do książki Frankla “Człowiek w poszukiwaniu sensu”… Zachwyca, wzrusza, zatrzymuje w refleksji nad życiem, cierpieniem i człowieczeńtwem. Urzeka swą prostotą. Za każdym razem kiedy po nią sięgam każe mi zastanowić się nad sobą i nad tym co znaczy żyć odpowiedzialnie.

„Dziś nie jest to takie trudne” – można by rzec. Tak! Jestem wolnym człowiekiem, żyję w kraju, z którego nie muszę uciekać przed wojną i głodem, mam rodzinę, pracę, dom…. Mam wszystko co jest mi potrzebne aby każdego dnia cieszyć się życiem. Robię to i uczę tego moją dorastającą córkę. Wiem jednak jak trudno jest czasem odnaleźć sens w tym czego doświadczamy.

Spotykam ludzi, słyszę o ludziach, którzy stracili tak wiele, że jak twierdzą nie mają już po co żyć. Czy aby na pewno? Frankl podpowiada, aby w takich chwilach pomyśleć nie o tym, czego nam brak, co straciliśmy, ale o tym, czego oczekuje od nas nasze ŻYCIE. Co jest naszym talentem, który cierpliwie czeka na odkrycie? Kto chciałby abyśmy odwiedzili go jutro? Czemu nie poświęciliśmy jeszcze tyle uwagi, ile trzeba było? Każdy z nas jest niepowtarzalny i nikt nie zastąpi nikogo z nas. Nie ma takiej możliwości. Kiedy Ciebie zabraknie nikt nie wypowie słów, które tylko Ty możesz wypowiedzieć…. Żyj… Po swojemu, z szacunkiem dla siebie, z szacunkiem dla życia i z szacunkiem dla innych…

Czy nie nazbyt często w naszych głowach powstaje myśl: „gdy tylko…. to będę szcześliwa/y”. Jednak szczęście nie zależy od tego co nam się przydarza, od zewnętrznych okoliczności, na które nie mamy często wpływu. A od czego? Od tego, czy odnaleźliśmy w swoim życiu sens i potrafimy nadać znaczenie małym sprawom… Zawsze, w każdych okolicznościach masz wybór. To co Ci się przydarza, jest często poza Tobą, jednak to jak reagujesz – to już Twoja odpowiedzialność. Twój wybór….

Czego oczekuje od Ciebie Twoje Życie?

Wyobraź sobie że patrzysz na swoje życie jako 80-latek. Co widzisz? Czy jesteś zadowolony z tego co widzisz? Co chciałbyś zobaczyć? Co możesz zrobić już dziś, co zmieni ten obraz?3 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com