Szukaj
  • Moje myśli

Pokonując swoje ograniczenia

Aktualizacja: 29 maj 2018

Czy naprawdę aby czerpać satysfakcję z życia, aby mieć poczucie rozwoju, konieczne jest wprawianie samego siebie w stan lęku, niepokoju, silnego stresu? Tak mówią eksperci. I obiecują, że gdy osiągniesz to, co wydawało się nieosiągalne, będziesz czuł niesamowitą satysfakcję i dumę. Czy aby na pewno zawsze? Czy czasami nie jest tak, że trudności, lęki, których doświadczamy są tak potężne, a ich pokonanie obarczone tak dużym wysiłkiem, że trudno o radość na mecie? Czuje się wówczas co najwyżej ulgę, że to już za nami. Tak bywa. Czy dowiadujemy się wówczas czegoś o sobie? Że wytrwałem, nie poddałem się, nie uciekłem…… Choć to może właśnie lęk kazał mi zostać, gdy wszystko we mnie krzyczało – to nie dla mnie. Lęk przed tym, aby się nie wygłupić, nie zawieźć innych, nie zostać pokonanym.

A zatem, czy pokonywać siebie pomimo wszystko, czy od czasu do czasu zrezygnować, gdy wydaje nam się, że stres absolutnie nam nie służy? Mimo, że czujemy przy tym lekki zawód, smutek, żal do siebie… Usłyszałam kiedyś mądre zdanie, które przemawia do mnie w pełni i nie mam wątpliwości, że jest w nim 100% racji: „ codziennie staraj się robić coś po raz pierwszy w życiu – wówczas będziesz czuł, że się rozwijasz.” Robić coś po raz pierwszy w życiu, inaczej niż dotychczas, z innymi ludźmi, w innym miejscu, to daje poczucie rozwoju. To właśnie pozwala wychodzić poza granice dobrze znanego JA. Jednak rzadko wówczas towarzyszy temu uczucie tak silnego niepokoju i strachu, które gna nas do ucieczki. Raczej pojawia się ekscytacja, oczekiwanie, lekki niepokój towarzyszący temu co nie znane, ale połączony z oczekiwaniem tego co ma się wydarzyć.

Chyba zaufałabym sobie i pozwoliła czasami na ucieczkę. Mam do tego prawo. To w końcu moje życie. Mam prawo nie chcieć się rozwijać… zbyt dużym dla mnie samej kosztem.

A jak to jest z Tobą? Czy pokonujesz swoje lęki, ograniczenia, słabości?

Czy czujesz, że ich pokonywanie uskrzydla Cię, dodaje siły? Czy zabiera energię?

Czy masz poczucie, że często wycofujesz się gdy stajesz przed wyzwaniem, trudnością, niepewnością? Jakie emocje Ci wówczas towarzyszą?


2 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com