Szukaj
  • Moje myśli

Szczęście jest na każdej gałęziGonimy za czymś bez ustanku. Za lepszą pracą, piękniejszą sukienką, jeszcze bardziej wydajnym kremem …. Szukamy zadowolenia, satysfakcji, pełni szczęścia. Ciągle czegoś brakuje, stale coś lepszego pojawia się na horyzoncie. Trzeba po to sięgnąć!

Tak oto z łatwością nasze cele i marzenia zamieniamy w niewolnicze pragnienia. Gubimy spokój i nawet tego nie zauważamy. Od czasu do czasu wpada nam w rękę magazyn, w którym głównym bohaterem staje się spełniony człowiek – czasem pustelnik, rzemieślnik, bywa, że kataloński pasterz. Ma niewiele – skromny posiłek i dach nad głową, a czuje się wolny, spełniony, szczęśliwy, nieskrępowany pragnieniami, doceniający życie… Z refleksją pochylamy się nad bohaterem i jego życiem, z nostalgią wracamy do czasów, kiedy sami czuliśmy podobnie, ale jak tylko odłożymy gazetę, ponownie z „małpim umysłem” skaczemy z gałęzi na gałąź licząc, że na tej kolejnej będzie nam jeszcze wygodniej.

A co jeśli szczęście jest na każdej gałęzi, a my nie mamy szansy go doświadczyć bo stale czegoś nam brakuje? Och gdybym tylko jeszcze miała…. Bo gdyby tylko oni inaczej…. Bo gdyby…. Gonimy za tym co materialne, ale też coraz bardziej czujemy się spętani potrzebą bycia docenionym, wolnym, zdrowym, pięknym, doskonałym.

Czy będąc niedoskonałą nie mam szansy na odczuwanie szczęścia? Przeciwnie. Stale uczę siebie i innych budowania w sobie przekonania, że jesteśmy „wystarczająco dobrzy”. Tak jak Antony de Mello używał słowa „wystarczalność” aby opisać sposób myślenia spełnionych, silnych wewnętrznie osób, tak ja mocno wierzę, że moje szczęście zależy od mojego wewnętrznego nastawienia.

Czy jednak potrafię w każdym momencie życia powiedzieć sobie: „Mam już wystarczająco dużo"? Jest dobrze, tak jak jest”? Uczę się. A Ty to potrafisz?

Codziennie przypominam dobie słowa” Rafaela Santandreu - „Życie jest proste, jeśli masz dobrze umeblowaną głowę”.

34 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com