Szukaj
  • Moje myśli

Zaadoptuj szczeniaka

Aktualizacja: 11 lis 2018Bywa, że życie się komplikuje na całego. A raczej my sami je komplikujemy. Splot naszych działań albo zaniechań. Wzajemne oskarżenia, podsycanie poczucia winy, utrata poczucia bezpieczeństwa, lęk przed samotnością. Nie obce nikomu.

Na bazie naszych doświadczeń utrwalają się schematy naszego postępowania. Czasem świadomi, często nie, krążymy wokół tych samych nawyków, które nam nie służą. Aż coś pęka. Upadamy na zdrowiu, tracimy wolę życia, albo przyjaciół. Wydaje się, że tracimy wszystko. Wiarę w siebie i grunt pod nogami przede wszystkim. Jak je odzyskać?

A gdyby tak spojrzeć na siebie samych na nowo. Wykrzesać odrobinę życzliwości i zrozumienia. Spróbować zaopiekować się sobą, by odbudować w sobie przekonanie, że naprawdę „jestem wystarczająco dobry”?

„Zaadoptuj siebie jak szczeniaka” – przeczytałam niedawno w jakimś poradniku. Mądre – pomyślałam po chwili zastanowienia. Niezwykle proste i mądre. O szczeniaka – milusińskiego, słodziaka zatroszczylibyśmy się na całego. Zadbalibyśmy by miał ciepło, wygodnie, by czuł się bezpiecznie. Zapewnilibyśmy mu trochę zabawy, trochę przytulania, szeptalibyśmy do ucha, że jest cudowny, zabieralibyśmy na spacery by mógł się wyszaleć. Pozwolilibyśmy by leżał nam na kolanach, mimo, że czekałaby na nas porcja domowych obowiązków i z uwielbieniem patrzylibyśmy jak spokojnie śpi. Zaniepokojeni brakiem apetytu bieglibyśmy do weterynarza. Wszystko po to by było mu dobrze.

Czasem tak w życiu jest, że podobnej opieki i troski sami nie doświadczyliśmy. Albo doświadczyliśmy kiedyś, ale dziś czujemy się samotni, niechciani, niedocenieni. Nie ma obok nas tych, których potrzebowalibyśmy by obdarzyli nas swoją troską i przekonali jak wiele jesteśmy dla nich warci.

Co teraz? Jak żyć? Czym wypełnić pustkę? Myśli krążą w różne strony, ale może warto zatrzymać je na sobie i zatroszczyć o siebie – tak jak zatroszczylibyśmy się o swojego przyjaciela albo szczeniaka, którego ktoś zostawiłby pod naszą opieką.

Nauczmy się być wiele warci – na początek dla siebie samych.

22 wyświetlenia
  • Black Twitter Icon
  • Black Facebook Icon
  • Black Google+ Icon

© 2018 Iwona Martynowska, Proudly created by Wix.com